Polish Belarusian Chinese (Traditional) English French German Italian Latvian Norwegian Romanian Russian Spanish Swedish Turkish
  • KARATE

    Wracamy do korzeni wszelkich sztuk walki.

  • SZTUKI WALKI DZIECI

    Równomierny rozwój motoryczny i koordynacyjny.

  • KRAV MAGA

    Samoobrona przez strategiczne myślenie i przewidywanie.

Dietę tworzą wszystkie rodzaje spożywanych pokarmów, czy to w postaci stałej, czy płynnej. Jeżeli dieta zawiera wszystkie potrzebne składniki odżywcze w odpowiednich proporcjach, to jest nazywana dietą zrównoważoną.

Dzienna racja pokarmowa powinna być bardzo zróżnicowana pod względem składu. Powinna ona zawierać aż około 60 różnych składników.

Podstawowe zasady racjonalnego żywienia:

  1. Różnorodność. Powinno się codziennie spożywać różnorodne produkty:
    1. Zbożowe: ciemne pieczywo jest bogatym źródłem cukrowców, białka, witamin z grupy B, żelaza, cynku, magnezu i błonnika.
    2. Przetwory mleczne i mleko — ważne źródło wapnia i fosforu. Zaleca się spożywanie chudych produktów, które są pozbawione tłuszczu, cholesterolu i soli.
    3. Warzywa i owoce — źródło substancji antyoksydacyjnych, takich jak witamina C, i beta-karoten oraz błonnika i soli mineralnych, które posiadają działanie przeciwmiażdżycowe i przeciwnowotworowe.
  2. Utrzymanie masy ciała. Dieta powinna pozwalać na utrzymywanie należytej masy ciała. Nie powinna dopuszczać do otyłości, zwłaszcza brzusznej.
  3. Ograniczenie spożycia tłuszczów zwierzęcych i produktów bogatych w cholesterol. Zastąpienie ich olejami roślinnymi. Należy przy tym pamiętać, że olej rzepakowy zawiera kwas eurykowy, który źle oddziałuje na pracę narządów miękkich (serca i wątroby). Należy, więc zwracać uwagę przy kupowaniu leju rzepakowego, aby była tam zamieszczona informacja, że kwas eurykowy został rafinowo usunięty.
  4. Unikanie spożywania cukrów prostych i słodyczy - pomaga to w utrzymaniu stałej masy ciała i chroni zęby przed próchnicą.
  5. Ograniczenie spożycia soli (chlorku sodu) - pozwoli to na zmniejszenie zagrożenia nadciśnieniem tętniczym.

Tabela 1. Zalecany przez Światową Organizację Zdrowia model zawartości podstawowych składników w spożywanej żywności w porównaniu ze spożyciem w Polsce (Słowińska-Lisowska Małgorzata, Sobiech Krzysztof A. „Dieta sportowców”, AWF Wrocław, Wrocław 2000).

 

Element diety Zalecane granice dziennego spożycia
[% energii ogółem]
Średnie spożycie w Polsce
[% energii ogółem]
białka
10 - 15
11
tłuszcze
15 - 30
38
węglowodany
55 - 75
51
skrobia
50 - 70
38
cukier
0 - 10
13
błonnik [g/dzień]
27 - 40
14
chlorek sodu [g/dzień]
0 - 6
17
cholesterol [mg/dzień]
0 - 300
powyżej 500
nasycone
kwasy tłuszczowe
0 - 10
brak danych
wielonienasycone
kwasy tłuszczowe
3 - 7
dominują nasycone

newsletter

Aktualności

Zapraszamy na zajęcia

No upcoming events

strefa użytkownika

Zaloguj

Zaloguj

Login *
Hasło *
Zapamiętaj mnie

 

Partnerzy