Aikido to sztuka kontrolowania energii drugiej osoby w sposób, który nie pozwala jej nas skrzywdzić, nie krzywdząc jednocześnie jej samej.

Takemusu  to styl nauczania aikido nawiązujący do dojo w miejscowości Iwama w  Japonii.
Styl ten wyróżnia usystematyzowane podejście do technik i nacisk na dogłębne zrozumienie podstaw ruchu. Cechą charakterystyczną metodologii Takemusu Aikido jest ścisły związek (riai) między technikami ręcznymi, wykonywany bez broni (tai jutsu) i technikami z bronią (buki waza) - w treningach wykorzystujemy bokken (drewniany miecz japoński), jo (drewnianą włócznię), tanto (nóż). Trenujący zachęcani są do dużej ilości ćwiczeń samodzielnych z bronią.

Również w japońskiej Iwamie, w latach 1945-1969 żył i nauczał twórca aikido Morihei Ueshiba. Kontynuatorem jego nauk był Morihiro Saito (1928-2002), który po śmierci O-senseia opiekował się dojo w Iwamie kontynuując tam nauczania swojego mistrza. Jego długoletnim uczniem jest Sensei Ulf Evenas (1946), którego to z kolei uczniem jest lider Takemusu Aikido Warszawa – Wojciech Dzięcioł.

Działamy w ramach Atemi – grupy Jodan, która jest członkiem Polskiej Federacji Aikido.